Doğru Bildiğimiz Meşhur Yanlış Film Alıntıları :)


Severek izlediğimiz, bizim için birer klasik olarak zihnimizde yerlerini almış
filmlerden en meşhur alıntıları aslında yanlış kullandığımızı biliyor muydunuz? :)
Okurken ben de şaşırdım çünkü çoğunluk gibi  benim de alıntıların gerçek
hallerini ile değil, kullanımına alışa geldiğim halini benimsediğimi gördüm :)


İlk filmimiz Casablanca.Aslında filmde hiçbir zaman “Play it again Sam!”  repliği kullanılmamıştır. Buna en yakın Bogart  “You played it for her, you can play it for me…If she can stand it, I can. Play it!”  demiş, Ingrid Bergman da alıntıya en fazla “Play it, Sam.” diyerek yaklaşmıştır. Ancak ne zaman Casablanca filmi anımsansa, “Play it again Sam!” diyerek filmi yad ederiz :)

İkinci filmimiz Star Wars.Arkadaşlar arasında konusu geçtiğinde dahi arkasından “May the Force be With You” repliği kullanılan filmde aslında Obi Wan Kenobi “The Force will be with you…always” ve “Remember, the Force will be with you…always” demiştir. “May the Force be With You” yine izleyicilerin kendi yarattığı bir replik olmuştur :)


Sıradaki film Apollo 13Filmden bahsedilsin bahsedilmesin yaşanılan sorun anlarında yarı esprili kullanılan bir özdeyiş olan Houston, we have a problem.”ın aslı  “Houston, we’ve had a problem.”dır.


Eğlenceli diğer bir yanlış alıntı (misquote) ise Tarzan filmine ait.İngilizce bilmeyen Tarzan’ın “Me Tarzan, you Jane!” repliğinin aslı :)
Jane: (kendisini işaret eder) Jane.
Tarzan: (Jane’i işaret eder) Jane.
Jane: And you? (Tarzan’ı işaret eder) You?
Tarzan: (gururla göğsüne vurur) Tarzan, Tarzan.
Jane: (Tarzan’ın cevabını doğrular) Tarzan.
Tarzan: (her seferinde göğsünü yumruklayaran bağırır) Jane. Tarzan. Jane. Tarzan… 


Son filmimiz aslında bir çizgi film. Hepimizin ufak yaşlarda izleyip sevdiği “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”de geçen “Ayna ayna söyle bana...” yani “Mirror, mirror on the wall, who is the fairest of them all?” ın aslı “Duvardaki sihirli ayna, hangisi en güzeli söyle bana?” yani “Magic Mirror on the Wall, who is the Fairest one of all?”dır.


Ancak diğer alıntılarda olduğu gibi bunun da hepimiz yanlış halini öğrenmiş, sevmiş, benimsemişizdir :) Yanlış bildiğim alıntıların doğrularını okuyunca paylaşmak istedim ancak içimden bir ses bundan sonra da eski şekilde kullanmaya devam edeceğimi söylüyor :))) 
(Alıntılar: Listverse)                                                                  


CONVERSATION

19 comments:

 1. romantik-komedi türünde önerebileceğim bir film varsa önerebilirsin, şu sıralar hiç yeni filmler yok o türden.

  Bu arada, blogumu takibine aldığını daha yeni gördüm .) teşekkürler ben de ekledim seni blogger arkadaşım.

  YanıtlaSil
 2. hah çok ilginç az önce bloguna bakıyordum ben de şaşırdım yorumunu görünce :)

  Hmm düşünüyorum da en son "no strings attached"e gittim ama fena değildi. Adam Sandler ve Jennifer Aniston'ın "Just Go with it" ini pek övüyorlar ben de gitmedim ama gitmek niyetindeyim ;)

  YanıtlaSil
 3. Jennifer'in yeni filmi evet :) idbm'de iyi puan vermişler. Fakat sinema çekimi yapmış tüm site, ben internetten izlediğim için biraz görüntü dandik oluyor haliyle.

  YanıtlaSil
 4. Bizeee nedennn yanlısss ogretıyorlarr pekıı uyuzlarrr -.-

  YanıtlaSil
 5. Hehehe :) sinema çekimi filme olan beğenim direk yarıya düşüyor benim, mümkün olduğunca sinemaya gidiyorum o yüzden. Bu ara gitmezsem olmaz dediğim film yok ama source code'u beğendim çok. Değişik bir bilim kurgu, yazıcam zaten kısa zamanda tanıtımını :))


  Melek'im ben de bilmiyoruum ama nası öğrenirse insan öyle kalıyo şimdi ben "Play it again Sam"in doğrusunu bilsem de içimden kullanmak gelmez mesela :))

  YanıtlaSil
 6. bu yanlışlık daha uzun süre gider gibi kuzu.kimse farketmedikten sonra bende bozuntuya hiç vermem doğrusu budur der susarım:P:D

  YanıtlaSil
 7. Evet:d
  eskilerden vazgecemez insan ya:)

  YanıtlaSil
 8. aaa bilmediğimiz gerçekler yani :))

  YanıtlaSil
 9. süper bir posttu bunu sağolasın!

  YanıtlaSil
 10. Aa degismis burasi:)
  Cokta güzell olmus:)

  ama arka plan fotosu biraz degisik{belkide bende ölye gözüküyordur photobudcket falan yaziyor..onu degissen daha hos olur tatlimm:)}

  YanıtlaSil
 11. ehh insan birşeye alıştımı,yanlış da olsa devam ettiriyor doğrusunu öğrenmesi zor oluyor değil mi:)
  canım bu arada temanı ve headerını değişmişsin böylede güzel olmuş :)

  YanıtlaSil
 12. Story'm hehe doğrusu herkesin ortak bildiği değil midir zaten?:p replikleri de yazan bir insancık sonuçta. Tüm dünya bu şekilde benimsediyse gayet değiştirilebilir bence de :)))


  Rory'm geçemez valla, o eski filmlerin tadı başka oluyor :)) canım çok teşekkürler beğenmene çok sevindim kuzu biraz bahar değişikliği yapayım dedim, photobucket sitesi bakım altındaydı ondan hata veriyordu düzeldi sanırım ama daha fontlar tam oturmadı :)


  Edi'mmm beğenmene çok sevindim canım okurken benim de çok hoşuma gitti paylaşayım dedim :)))


  Rebel'cim bazı şeyler bir de oturuyor onları değiştirmesi (geçerli bir sebep olmadıkça) daha da zor oluyor. Teşekkürler canım moda olan canlı renklere inat daha pastel renklere sardım bu aralar :))

  YanıtlaSil
 13. Benimde blogumda bi degisiklik yapmam gerek artik-.-

  YanıtlaSil
 14. merhaba canım, yeni tasarımını çok beğendim daha da iç açıcı olmuş sanki :)

  replikleri okurken çok güldüm, bazı yorumlara daha da çok güldüm! :D

  sevgiler, öpüyorum çok..

  YanıtlaSil
 15. Buket'cim bilmedigimiz gercekleri su yuzune cikardim sizin icin :p

  Rory'm banner resmini ben cok seviyorum daha eskimedi o o :)) yine de sen bilirsin kuzu degisiklik her zaman daha iyi hissettiriyor insana.

  Wear begenin icin tesekkurler canim :) sadece postlarim degil yorumlarim da eglencelidir benim :pp opuyorum cok:*

  YanıtlaSil
 16. aaa:O değişmiş burası!
  pek güzel olmuş kuzu.renkleri çok sevdim:))

  YanıtlaSil
 17. O ye! :) blogun yeni tasarım şekli güzel olmuş Giz'im :)

  YanıtlaSil
 18. Mimlendinnnnnnnnnnnnnnn ! :D

  YanıtlaSil
 19. Storyy'm çok teşekkürler kuzum beğenmene çok sevindim bahar değişikliği yaptım :)) ben de senin en son banner ını çook beğenmiştim ama bir türlü sıra gelip de söyleyemedim babym :))


  Kaçık Turuncu çok teşekkürler canım:) change is good diyerek çıktım yola!  Melek'im hemen yaptım mim'imi :)) çok teşekkürler canım...

  YanıtlaSil