Murphy Yasaları

Murphy Yasaları, 1949 yılında ABD Hava Kuvvetlerinde roketler üzerinde deney yapan Edward Murphy tarafından oluşturulmuştur. Deneylerden birinde insan üzerindeki maksimum ivmelenmeyi ölçebilmek için yerleştirilen 16 sensörün tamamı da yanlış takılınca Edward Murphy daha sonradan 'Murphy Yasaları' olarak nitelendirilecek söyleminin ilk temelini attı. Başarısızlıklar ve hata kaynaklarını inceleyen Murphy Yasalarının temelini oluşturan özdeyişler:

"Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir."
"Ters gidebilecek her şey, ters gidecektir."Edward Murphy evrenin düzensizlik, kaostan yana olduğunu savunur. Diğer bir deyişle kaos düzenden daha olasıdır. Modern bilimde hata ölçümü ve önleme stratejisi oluşturmada kullanılan bu yasalar günlük hayatta insanoğlunun karşılaştığı terslikleri kollektif olarak birleştirdiği özdeyişler halini almıştır.

Genel Kurallara bakacak olursak;
 • Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir.
 • Bir şeyin birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa, hep en kötü sonuç doğuracak şekilde ters gidecektir.
 • Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır.
 • Bir şeyin olma olasılığı, istenme olasılığı ile ters orantılıdır.
 • Er ya da geç olası en kötü koşullar zincirlemesi vuku bulacaktır.
 • Ne zaman bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelir.
 • Olmuyorsa zorlayın, kırılırsa zaten değişmesi gerekirdi.


 Bu yasayı destekleyecek örneklere de bakalım ;

·         Yere düşen her şey ulaşılması en zor köşeye yuvarlanır.
·         Ne zaman arabamı yıkasam yağmur yağar, yağmur yağacağı için arabamı yıkamadığımda yağmur yağmaz.
·         Reçelli ekmek ne zaman yere düşse reçelli kısmı hep yere gelir.
·         Uyuyan bir bebek, anne babası uykuya dalınca uyanır.
·         Bir şey tamir ederken elin tamamen yağlandığında burnun kaşınır.
·         İnsanların seni seyretme olasılığı düştüğün komik durum ile doğru orantılıdır.
·         Yanlış numara çevirdiğinde çevrilen numara kesinlikle meşgul değildir.  
·         Gırgır geçmeye başladığın anda patron kapıda görünür.
·         Sıkışık trafikte şerit değiştirdiğinde, terk ettiğin şerit daha hızlı akmaya başlar.(her zaman)
·         Duşa girip ıslandığında telefon çalar.
·         Birileri ile karşılaşma ihtimalin, görünmek istemediğin zaman en üst düzeydedir.
·         Bir makinenin çalışmadığını ispat etmen gerektiğinde kesin çalışır.
·         Kaşıntının şiddeti ulaşma zorluğun ile doğru orantılıdır.
·         Sinemada sıranın ortasında oturanlar salona en son girerler.
·         Ayağınıza tam oturan bir ayakkabı kesinlikle mağazadaki ayakkabıların en çirkinidir.
·         Herhangi bir şeyi beğendiğinizde derhal üretimden kaldırılır.
·         Birşeye ulaşmak istediğinizde ve ulaşamayıp umudunuzu kestiğiniz anda,bir yerden bir şekilde size gelir.Murphy Yasaları ile ilk kez üniversite yıllarında tanışmıştım. Olaylara her daim olumlu yanından bakmayı sevdiğim için kurallara da şu şekilde bakmıştım. Süre gelen yaşantımızda yolunda giden şeyler zaten dikkatimizi çekmez, ne zaman bir şey olumsuz gitse dikkatimizi çeker. Olumsuz olayları olumlulara oranladığımızda oldukça düşük bir rakam elde ederiz. Taa ki düne kadar :) dün başıma gelen olaylardan sonra Murphy Yasalarını bir kez daha gözden geçirmeye karar verdim. Neler mi oldu? En baştan anlatmak en iyisi.


Dün son aşaması gerçekleşecek bir iş görüşmesi için bir gece önceden tüm plan ve hazırlıklarımı yaptım, ertesi gün uyanacak hazrılanacak ve karşıya geçecektim. Cuma gecesinden bayılır gibi uyuyakaldım ve saatimi kuramadım. Ertesi gün gözlerimi 11.00'de açtım. Normal şartlar altında hazırlanıp çıkmam için hayli hayli yeterli sürem vardı ancak uyandığımda Etiler, Ulus, Levent ve civarında elektrikler kesilmişti. Buna bağlı olarak su da yoktu. Giymeye karar verdiğim elbise dolaptan tamamen buruşuk çıktı, ütüleyemediğim için elime geçirdiğim tek buruşuk olmayan siyah elbiseyi giyip kuaföre fırladım. Orada da elektrikler yoktu, Ulus'ta jeneratörü olan diğer şubelerine gitmee karar verdik. Tüm müşterileri oraya taşımışlar. Bizi alacak çocuk 10 dk gelmedi, benzin almaya gitmiş. Daha fazla dayanamadım taksiye binelim dedim, apar topar gittik daha adımımızı attık jeneratör de kesildi saçımın yıkanması yarım kaldı. O sırada elektrikler geldi (her yerde). Alelacele saçlarımı kurutturdum bir oje bile sürdürmeden çıktım oradan. Görüşmeye 50 dakika vardı. Normal şartlarda haftasonu 20- 30 dakikada geçilen 2. köprü Ikea'nın dibinden tıkandı. Ümraniye çıkışına sapıp arka yollardan gidelim dedik, Modoko'nun orada kaza olmuş yol yine tıkandı. İstisnasız her kırmızı ışığa yakalandık. Ataşehir'in içinde bile trafik vardı. Karşıya geçmem 1 saati geçti. Görüşmeye tam 15 dakika geç kaldım. Panik ve stres içinde pazarlama direktörünün karşısında çıktığımdaki hissiyatımı siz düşünün. Zihnimde tek bir şey yankılanıyordu 'Murphy Yasaları!'.

Not: Bu postu hazırlarken de Murphy Yasaları iş başındaydı. Postun her şeyini bitirdim yayınlamadan hemen önce tüm yazdıklarımi ve resimleri yanlışlıkla sildim :)

 

CONVERSATION

19 comments:

 1. aksilik işte!:/
  gelde sakin olmaya çalış.umarım o 15 dakkalık gecikme bir olumsuzluk yaratmamıştır kuzu:/
  demek insanı en olmadık zamanda yakalıyor bu Murphy yasaları:s
  ozaman benim hep başımda:s
  pozitif düşünmek istiyorum:D

  YanıtlaSil
 2. murphy kanunları hep ilgimi çekmiştir, bu yazıyı da çok eğlenerek okudum, çok güzel örnekler seçmişsin :)))
  tabii yazının sonuna gelince neredeyse senin kadar gerildim çünkü çok tanıdık geldi bu olaylar..
  my story'ye katılıyorum, umarım görüşmen tüm olanlara rağmen iyi geçmiştir, sonucu da paylaşırsan sevinirim :)

  bu arada yeni profil resmini de farkettim, çok hoş görünüyorsun.. yüzünü merak ediyordum, mutlu oldum görünce :))

  sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. Story'm yaratmadı sanırım. Yani umarım :) başta biraz gergindim ama konuştukça açıldım, karşımdaki insan da anladı heyecanlanma sohbet ediyoruz burada dedi ben de Murpy amcayı karşıma oturtum görmezden geldim :P pozitif düşün babym negatiflik böyle arada zincir oluyor ama bir yerde kopuyor zincir inan buna kuzu :))


  Wear sonuç belli olur olmaz paylaşacağım canım ama benim iş durumum bir parça karışık :) hayırlısı ne ise o olsun diyorum artık. Neyi çok istesem ucundan döndü şu anda çok istememeye çalışıyorum bir şeyleri.
  Klipteki kız o kadar ben değilim ki gerçek beni insanlara gösteresim geldi bu sebepten değiştirdim profilimi, beğenmene çok sevindim ve yorumunu okuyunca da ben çok mutlu oldum canım :))

  YanıtlaSil
 4. Off hep böyle işte,aksilikler geldi mi peşpeşe gelir insanın başına,ama görüşmenin iyi geçmesine sevindim,inşallah olumlu sonuçlanır canım benim.

  profil resmini değiştirmişsin,harika çok beğendim:)bu arada canım klipteki haline de haksızlık etme bence, çok güzelsin orda da.

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Rebel'cim çok teşekkürler tatlım o senin güzelliğin :)) içten yorumun içimi ısıttı canım. Aksilikler üst üste geldi ama asıl sonucu şekillendirecek halet-i ruhiyemi :)) hayırlısı ise olsun diyorum sadece...

  YanıtlaSil
 7. gerçekte öyle...
  annemler kötü düşünme olur... onun ardı kesilmez..çağırırız öle bişiler :)

  YanıtlaSil
 8. Uğraşmana değmişş yazı vee resımdekı cümleler harika...

  YanıtlaSil
 9. Habinos haklısın canım, olumsuzluklar karşısında negatif enerjiye kapılınca devamı da aynı şekilde geliyor, o yüzden hep "think pink!" :)


  Melek'cim teşekkürler canım, beğenin beni çok mutlu etti :))

  YanıtlaSil
 10. ahaha:D Murphy vs The Secret :)

  YanıtlaSil
 11. Hehe :) Bazen biri kazanıyor bazend diğeri, ikisine de inanmak lazım ;)

  YanıtlaSil
 12. ayh canım inan bu aralar benim de başıma bu tarz olaylar geliyor bir aksilik silsilesi:/ nasıl sonuçlandı görüşmen ?

  YanıtlaSil
 13. Henüz sonuçlanmadı canım :/ ben de sabırsızlıkla beklemekteyim sonuç belli olur olmaz paylaşacağım Gök'cüm :))

  YanıtlaSil
 14. Bu arada umarım senin başına gelenler de büyük olumsuzluklar yaratmıyordur canım :/ bu döngüyü kırmamız lazım nedir böyle başımıza gelen?:)

  YanıtlaSil
 15. sorun olmamasına çok sevindim kuzum:))sonuçta herkesin başına gelebilir.anlayışlı davranması güzel:)herşey yolunda gitsin ama ya hiç hareket etmesin mümkünse o Murpy amca.kötü davranmasın bize:D:P
  pozitif düşünmek için kendimi zorluyorum baby'mm.bazen tam kıvamında oluyor umut var yani:D
  kırılsın tüm zincirler hehe:P

  YanıtlaSil
 16. canım ne kadar kötü şeyler yaşamışsın hepside peş peşe :S

  YanıtlaSil
 17. Canım bloguna arka plan ekledın sanırımm ama hatalı gozukuyor bilgine :*

  YanıtlaSil
 18. Story'm evet şanslıydım bu konuda, onca strese karşımdaki da kassaydı beni kilitlenebilirdim :) Murphy amca çoook arada bir gelsin yeter (o da olmasa olur ama gelmek zorundaysa :p) Olumlu düşünme aşamasında başta gerçekten zorlaması gerekiyor insanın kendisini ama belli bir zaman sonra bakış açının kendiliğinden o yöne kaydığını görüyorsun babym :) umut olmaz mı hem de çok var kuzu, kır zincirlerini eveet! :)))


  Sema'cım geldi mi arka arkaya gelir boşuna dememişler onu bizzat gördüm :)

  Melek'im phobobucket sitesi bakım altında ondan bir garip gözüküyordu. Hoş hala tam düzelemedi inşallah haftasonuna kadar yeni template'ım oturacak canım :))

  YanıtlaSil
 19. yok artık daha neler :) demekten başka bişey geçmiyor içimden.. dedimmmm pcnin şarjı bitti ve kapandı :) hadi yarım kalmasın dedim şarj ettim ve devam ediyorum işte gördüğün üzere :) ah murphy aahhh :) galiba haklısın :))

  YanıtlaSil